CDQ2B50TN-15DZ-M9BAVMAPCS
Product ID:392629
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50TN-15DZ-M9BAVMAPCS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2NPT port threads ensure secure and leak-free pneumatic connections.
  • 3Water-resistant auto switch with a pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Standard 15mm stroke suitable for a variety of industrial applications.
  • 5Solid-state auto switch with a 2-color indicator for clear operational feedback.
Product Details
CDQ2B50TN-15DZ-M9BAVMAPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 50 mm