CDQ2B50TN-20DZ-M9PAZ
Product ID:301087
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50TN-20DZ-M9PAZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 3Water-resistant auto switch with 2-color indicator for enhanced durability and visibility.
  • 4Standard 20mm stroke for consistent and reliable linear motion.
  • 5Through-hole mounting style for easy and secure installation.
Product Details
CDQ2B50TN-20DZ-M9PAZ
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 50 mm