CDQ2B50TN-20TZ-M9PSAPCS
Product ID:393081
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50TN-20TZ-M9PSAPCS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 250mm bore size provides strong force output for industrial applications.
  • 3NPT port thread ensures secure and leak-free connections.
  • 4Includes solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 5Standard stroke of 20mm with single-acting spring extend for consistent performance.
Product Details
CDQ2B50TN-20TZ-M9PSAPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ50 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Single Acting, Spring Extend
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 50 mm