CDQ2B50TN-50DMZ-M9PSDPC
Product ID:393051
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50TN-50DMZ-M9PSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 3Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for reliable signal output.
  • 450mm standard stroke suitable for a wide range of industrial uses.
  • 5Rod end male thread design for easy installation and compatibility.
Product Details
CDQ2B50TN-50DMZ-M9PSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 50 mm