CDQ2B50TN-50DZ-M9PSDPC
Product ID:392808
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50TN-50DZ-M9PSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation applications.
  • 250mm bore size and 50mm standard stroke for robust performance.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 4Solid-state auto switch with pre-wired M12-4 pin connector for easy installation.
  • 5Durable through-hole mounting design for stable and secure operation.
Product Details
CDQ2B50TN-50DZ-M9PSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 50 mm