CDQ2B63-100DMZ-L
Product ID:393176
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63-100DMZ-L
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 263mm bore size and 100mm standard stroke for robust performance.
  • 3Through-hole mounting style ensures easy and secure installation.
  • 4Rod end male thread (M option) for versatile attachment options.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2B63-100DMZ-L
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm