CDQ2B63-10DCMZ-M9BVL
Product ID:301084
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63-10DCMZ-M9BVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 2Standard 10mm stroke ensures consistent and reliable operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V).
  • 4Through-hole mounting style for secure and versatile installation.
  • 5Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and performance.
Product Details
CDQ2B63-10DCMZ-M9BVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm