CDQ2B63-10DMZ-XC91
Product ID:392923
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63-10DMZ-XC91
Key Features
  • 163mm bore size for powerful and precise pneumatic operations.
  • 2Double-acting design ensures efficient movement in both directions.
  • 3Standard 10mm stroke suitable for various automation applications.
  • 4Rod end male thread (S45C material) for secure and durable mounting.
  • 5Through-hole mounting style for easy and flexible installation.
Product Details
CDQ2B63-10DMZ-XC91
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 63 mm