CDQ2B63-10DZ-L-M9BVL
Product ID:392434
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63-10DZ-L-M9BVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 263mm bore size and 10mm standard stroke for robust performance.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V compatible).
  • 4Through-hole mounting style for secure and flexible installation.
  • 5Includes 2 auto switches with 3m lead wire for convenient setup.
Product Details
CDQ2B63-10DZ-L-M9BVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm