CDQ2B63-18DZ-M9NL-XB10
Product ID:384405
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63-18DZ-M9NL-XB10
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 263mm bore size provides strong and consistent force for industrial applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and versatile installation.
  • 5Intermediate stroke design with exclusive body for customized performance.
Product Details
CDQ2B63-18DZ-M9NL-XB10
Made To Order
Intermediate Stroke Using Exclusive Body
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm