CDQ2B63-20DMZ-P3DWASC-XC89
Product ID:392392
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63-20DMZ-P3DWASC-XC89
Key Features
  • 1Built-in auto switch with magnetic field-resistant 2-color indicator for reliable operation.
  • 2Double-acting design ensures efficient and consistent performance in industrial applications.
  • 363mm bore size and 20mm standard stroke provide optimal force and precision.
  • 4Pre-wired connector (M12-4 pin) and 0.3m lead wire for easy installation and connectivity.
  • 5Durable S45C rod material ensures long-lasting performance in demanding environments.
Product Details
CDQ2B63-20DMZ-P3DWASC-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 63 mm