CDQ2B63-30DMZ-M9BAVLS
Product ID:300912
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63-30DMZ-M9BAVLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 263mm bore size and 30mm standard stroke for robust performance.
  • 3Water-resistant auto switch with 2-color indicator for reliable operation.
  • 4Rod end male thread for easy installation and compatibility.
  • 5Solid-state auto switch with 3m lead wire for flexible mounting.
Product Details
CDQ2B63-30DMZ-M9BAVLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm