CDQ2B63-30DZ-M9NJL-XB14
Product ID:392988
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63-30DZ-M9NJL-XB14
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Heat-resistant auto switch (M9NJL) with 2-color indicator for durability and visibility.
  • 3Standard 30mm stroke and 63mm bore size for versatile industrial applications.
  • 4Through-hole mounting style (B) ensures easy and secure installation.
  • 5Designed for high-temperature environments with heat-resistant components (XB14).
Product Details
CDQ2B63-30DZ-M9NJL-XB14
Made To Order
Cylinder With Heat Resistant Auto Switch Φ16 To 63 Only
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Heat Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm