CDQ2B63-50DMZ-M9BAVLS
Product ID:300898
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63-50DMZ-M9BAVLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 263mm bore size and 50mm standard stroke for powerful and precise motion control.
  • 3Water-resistant auto switch with 2-color indicator for easy monitoring in harsh environments.
  • 4Rod end male thread (M) for versatile mounting and integration.
  • 5Solid-state auto switch with 3m lead wire and DC24V compatibility for flexible installation.
Product Details
CDQ2B63-50DMZ-M9BAVLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 63 mm