CDQ2B63-50DMZ-M9PWSAPCS
Product ID:300904
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63-50DMZ-M9PWSAPCS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 263mm bore size and 50mm standard stroke for powerful and precise movement.
  • 3Pre-wired auto switch with 2-color indicator for easy installation and monitoring.
  • 4Rod end male thread (M) for secure and versatile mounting options.
Product Details
CDQ2B63-50DMZ-M9PWSAPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 63 mm