CDQ2B63-65DZ-F79
Product ID:300977
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63-65DZ-F79
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 263mm bore size delivers powerful and consistent pneumatic performance.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and versatile installation.
  • 5Durable design with standard rod end female thread for long-lasting use.
Product Details
CDQ2B63-65DZ-F79
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Bore Size
Bore Size 63 mm