CDQ2B63-75DZ-F79
Product ID:300894
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63-75DZ-F79
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection and positioning.
  • 263mm bore size and 75mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 3Solid-state auto switch (NPN) with indicator light for easy monitoring.
  • 4Through-hole mounting style for secure and flexible installation.
  • 5Durable design with Rc/M thread ports for long-lasting operation.
Product Details
CDQ2B63-75DZ-F79
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Bore Size
Bore Size 63 mm