CDQ2B63R-50DZ-XC6
Product ID:384429
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63R-50DZ-XC6
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 263mm bore size provides strong and reliable force output.
  • 3NBR seal (nitrile rubber) ensures durability and resistance to wear.
  • 4Stainless steel components (retaining ring, piston rod, rod end nut) for corrosion resistance.
  • 5Standard 50mm stroke suitable for a wide range of industrial applications.
Product Details
CDQ2B63R-50DZ-XC6
Made To Order
Retaining Ring,Piston Rod,Rod End Nut Made of Stainless Steel
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Water Resistant Cylinders
NBR Seal (Nitrile Rubber)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm