CDQ2B63R-75DZ
Product ID:383976
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B63R-75DZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 263mm bore size with 75mm standard stroke for versatile applications.
  • 3NBR (Nitrile Rubber) seals ensure water resistance and durability.
  • 4Through-hole mounting style for secure and flexible installation.
  • 5Auto switch mounting grooves on multiple sides for compatibility with various switches.
Product Details
CDQ2B63R-75DZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Water Resistant Cylinders
NBR Seal (Nitrile Rubber)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm