CDQ2B63TF-20DZ-M9PSDPC
Product ID:392526
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63TF-20DZ-M9PSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 263mm bore size and 20mm standard stroke for robust performance.
  • 3Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for easy integration.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and stable installation.
  • 5Pre-wired with a 0.5m lead wire and supports DC 5V, 12V, and 24V power.
Product Details
CDQ2B63TF-20DZ-M9PSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 63 mm