CDQ2B63TF-20DZ-M9PWSDPC
Product ID:392523
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63TF-20DZ-M9PWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2Pre-wired M9PWSDPC auto switch with 2-color indicator for easy installation and monitoring.
  • 363mm bore size and 20mm standard stroke for robust performance in industrial environments.
  • 4G-port thread type ensures secure and leak-free pneumatic connections.
  • 5Dual mounting options (through-hole) for flexible installation in various setups.
Product Details
CDQ2B63TF-20DZ-M9PWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 63 mm