CDQ2B63TF-30DCZ-M9PWSDPC
Product ID:384045
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B63TF-30DCZ-M9PWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 263mm bore size provides strong and reliable linear motion for industrial applications.
  • 3Pre-wired auto switch (M9PWSDPC) with 2-color indicator for easy installation and monitoring.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and stable installation.
  • 5Rubber bumper included for shock absorption and extended cylinder lifespan.
Product Details
CDQ2B63TF-30DCZ-M9PWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 63 mm