CDQ2B63TN-100DCMZ-M9NMDPC
Product ID:384336
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63TN-100DCMZ-M9NMDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 2NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 3Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for easy integration and durability.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced shock absorption and mounting flexibility.
  • 5Standard 100mm stroke with through-hole mounting for versatile industrial applications.
Product Details
CDQ2B63TN-100DCMZ-M9NMDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 63 mm