CDQ2B63TN-15DZ-M9PWSAPC
Product ID:384022
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B63TN-15DZ-M9PWSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2NPT port thread ensures secure and leak-free pneumatic connections.
  • 3Pre-wired auto switch with 2-color indicator for easy installation and monitoring.
  • 4Compact 15mm stroke design suitable for space-constrained environments.
  • 5Solid-state auto switch with PNP output for reliable performance in industrial settings.
Product Details
CDQ2B63TN-15DZ-M9PWSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 63 mm