CDQ2B80-10DMZ-XC88
Product ID:384040
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B80-10DMZ-XC88
Key Features
  • 180mm bore size for powerful and precise pneumatic operations.
  • 2Double-acting design ensures efficient movement in both directions.
  • 3SUS304 stainless steel rod for durability and corrosion resistance.
  • 4Through-hole mounting style for easy and secure installation.
  • 5Optional auto-switch compatibility for enhanced automation control.
Product Details
CDQ2B80-10DMZ-XC88
ParameterValueParameterValue
Rod Material
SUS304
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 80 mm