CDQ2B80-15DZ-L-M9PVSAPC
Product ID:384166
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B80-15DZ-L-M9PVSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and enhanced automation control.
  • 280mm bore size and 15mm standard stroke for robust performance in industrial applications.
  • 3Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy installation and reliable operation.
  • 4Through-hole mounting style (standard) ensures secure and flexible installation options.
  • 5Pre-wired with a 0.5m lead wire and supports DC 5V, 12V, and 24V for versatile power compatibility.
Product Details
CDQ2B80-15DZ-L-M9PVSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 80 mm