CDQ2B80-20DCMZ-M9BASDPC
Product ID:384010
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B80-20DCMZ-M9BASDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 280mm bore size and 20mm standard stroke for robust performance in industrial applications.
  • 3Water-resistant auto switch with a 2-color indicator for easy monitoring in harsh environments.
  • 4Pre-wired connector (M12-4 pin) and 0.5m lead wire for quick and easy installation.
  • 5Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and shock absorption.
Product Details
CDQ2B80-20DCMZ-M9BASDPC
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 80 mm