CDQ2B80-35DZ-XC8
Product ID:392580
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B80-35DZ-XC8
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 280mm bore size provides high force output for demanding applications.
  • 3Adjustable stroke (XC8 option) allows for flexible customization.
  • 4Through-hole mounting (B style) ensures secure and stable installation.
  • 5Auto switch mounting grooves on multiple sides for versatile sensor placement.
Product Details
CDQ2B80-35DZ-XC8
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Extension Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm