CDQ2B80-45DZ-F7PSDPC
Product ID:300892
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B80-45DZ-F7PSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation applications.
  • 280mm bore size and 45mm standard stroke for robust performance.
  • 3Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for easy integration.
  • 4Pre-wired with 0.5m lead wire and supports DC5V, 12V, and 24V power.
  • 5Durable through-hole mounting design for stable and secure installation.
Product Details
CDQ2B80-45DZ-F7PSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Bore Size
Bore Size 80 mm