CDQ2B80-50DZ-L
Product ID:384222
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B80-50DZ-L
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 280mm bore size delivers high force output for demanding applications.
  • 3Standard 50mm stroke ensures consistent and reliable operation.
  • 4Through-hole mounting design for easy and secure installation.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2B80-50DZ-L
Auto Switch
Without Auto Switch
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 80 mm