CDQ2B80-60DMZ-M9B
Product ID:392754
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B80-60DMZ-M9B
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 280mm bore size provides high force output for demanding applications.
  • 360mm stroke ensures precise and controlled linear motion.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and DC24V compatibility.
  • 5Through-hole mounting design for easy and flexible installation.
Product Details
CDQ2B80-60DMZ-M9B
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm