CDQ2B80-75DZ-M9BL-XC8
Product ID:384505
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B80-75DZ-M9BL-XC8
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 280mm bore size and 75mm standard stroke for powerful and precise operation.
  • 3Solid-state auto switch (M9BL) with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Adjustable stroke cylinder (XC8) for flexible and customizable applications.
  • 5Through-hole mounting style (B) ensures secure and stable installation.
Product Details
CDQ2B80-75DZ-M9BL-XC8
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Extension Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Bore Size
Bore Size 80 mm