CDQ2B80R-75DMZ
Product ID:384371
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B80R-75DMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 280mm bore size provides strong force output for heavy-duty applications.
  • 3NBR seal (nitrile rubber) ensures water resistance and durability.
  • 4Standard 75mm stroke for precise and consistent linear motion.
  • 5Rod end male thread design for secure and versatile mounting options.
Product Details
CDQ2B80R-75DMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Water Resistant Cylinders
NBR Seal (Nitrile Rubber)
Bore Size
Bore Size 80 mm