CDQ2B80TF-40DCZ-M9PWSDPC
Product ID:392843
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B80TF-40DCZ-M9PWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 280mm bore size and 40mm standard stroke for robust performance in industrial settings.
  • 3Pre-wired solid-state auto switch with 2-color indicator for easy installation and monitoring.
  • 4Rubber bumper included for shock absorption and extended cylinder life.
  • 5Versatile mounting options with through-hole design for flexible installation.
Product Details
CDQ2B80TF-40DCZ-M9PWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 80 mm