CDQ2B80TN-10DFZ-M9PVSAPC
Product ID:384577
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B80TN-10DFZ-M9PVSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2NPT port thread ensures secure and leak-free connections.
  • 480mm bore size provides high force output for demanding industrial tasks.
  • 5Standard 10mm stroke with boss in head side for versatile mounting options.
Product Details
CDQ2B80TN-10DFZ-M9PVSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
With Boss In Head Side
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 80 mm