CDQ2BH32-40DZ
Product ID:393021
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2BH32-40DZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 232mm bore size and 40mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Through-hole mounting style ensures easy and secure installation.
  • 4Air-hydro type provides efficient and smooth operation.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2BH32-40DZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 32 mm