CDQ2BH40-30DMZ
Product ID:300968
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2BH40-30DMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 240mm bore size provides strong and reliable force output.
  • 3Standard 30mm stroke ensures precise linear motion control.
  • 4Rod end male thread (M) for versatile mounting and connection options.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2BH40-30DMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm