CDQ2BS32-40DCZ-M9BWL
Product ID:392584
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2BS32-40DCZ-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 232mm bore size and 40mm standard stroke for versatile applications.
  • 32-color solid-state auto switch with 3m lead wire for easy installation and visibility.
  • 44-sided auto switch mounting groove for flexible sensor placement.
  • 524V DC operation (10-28V range) ensures compatibility with industrial power systems.
Product Details
CDQ2BS32-40DCZ-M9BWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option 2
Standard (Rod End Female Thread)
Body Option
Standard
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 32 mm