CDQ2BS40-20DCMZ-XC88
Product ID:384411
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2BS40-20DCMZ-XC88
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and precise pneumatic operations.
  • 2Double-acting design ensures efficient movement in both directions.
  • 3Rubber bumper cushioning for smooth and quiet cylinder operation.
  • 4SUS304 stainless steel rod for enhanced durability and corrosion resistance.
  • 5Anti-lateral load type provides stability in demanding applications.
Product Details
CDQ2BS40-20DCMZ-XC88
ParameterValueParameterValue
Rod Material
SUS304
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option 2
Rod End Male Thread
Cushion
Rubber Bumper
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm