CDQ2BS40-25DCMZ-M9BVL
Product ID:392726
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2BS40-25DCMZ-M9BVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 240mm bore size provides strong force output for demanding tasks.
  • 325mm standard stroke ensures consistent and reliable linear motion.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 5Through-hole mounting style for secure and stable installation.
Product Details
CDQ2BS40-25DCMZ-M9BVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option 2
Rod End Male Thread
Body Option
Standard
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm