CDQ2BS40-50DCMZ-A93-XC88
Product ID:392769
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2BS40-50DCMZ-A93-XC88
Key Features
  • 1Built-in reed auto switch with indicator light for easy position detection.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 340mm bore size and 50mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 4SUS304 stainless steel rod material for enhanced durability and corrosion resistance.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible installation options.
Product Details
CDQ2BS40-50DCMZ-A93-XC88
ParameterValueParameterValue
Rod Material
SUS304
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option 2
Rod End Male Thread
Cushion
Rubber Bumper
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm