CDQ2BS40TN-20DFCZ
Product ID:384268
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2BS40TN-20DFCZ
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and efficient pneumatic operation.
  • 220mm standard stroke ensures precise and reliable movement.
  • 3NPT port thread type for secure and leak-free connections.
  • 4Built-in magnet for easy integration with auto switches.
  • 5Through-hole mounting style for versatile and stable installation.
Product Details
CDQ2BS40TN-20DFCZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option 2
Standard (Rod End Female Thread)
Body Option
With Boss In Head Side
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm