CDQ2BS40TN-20DFCZ-M9PWLS
Product ID:384271
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2BS40TN-20DFCZ-M9PWLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2NPT port threads ensure secure and leak-free air connections.
  • 3Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy status monitoring.
  • 44-sided auto switch mounting groove for flexible installation options.
  • 53-wire (PNP) configuration with a 3m lead wire for convenient connectivity.
Product Details
CDQ2BS40TN-20DFCZ-M9PWLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option 2
Standard (Rod End Female Thread)
Body Option
With Boss In Head Side
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm