CDQ2BS50-20DCMZ-A73L
Product ID:384179
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2BS50-20DCMZ-A73L
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection in automation applications.
  • 250mm bore size and 20mm standard stroke for versatile industrial use.
  • 3Through-hole mounting style ensures easy and secure installation.
  • 4Reed auto switch with indicator light for precise position sensing (DC24V/AC100V).
  • 5Rod end male thread and 4-sided auto switch mounting groove for flexible configuration.
Product Details
CDQ2BS50-20DCMZ-A73L
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option 2
Rod End Male Thread
Body Option
Standard
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 50 mm