CDQ2BS50TN-50DCMZ-M9BSAPC
Product ID:384454
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2BS50TN-50DCMZ-M9BSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection, enhancing automation accuracy.
  • 2NPT port thread ensures secure and leak-free connections in pneumatic systems.
  • 3Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for reliable and easy installation.
  • 450mm bore and 50mm stroke provide optimal force and movement for industrial applications.
  • 54-sided auto switch mounting groove offers flexible installation options.
Product Details
CDQ2BS50TN-50DCMZ-M9BSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option 2
Rod End Male Thread
Body Option
Standard
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 50 mm