CDQ2BS63-50DCMZ-A93
Product ID:392948
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2BS63-50DCMZ-A93
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 263mm bore size and 50mm standard stroke for robust performance.
  • 3Reed auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V/AC100V).
  • 44-side auto switch mounting groove for flexible installation options.
  • 5Rod end male thread for secure and adaptable mounting configurations.
Product Details
CDQ2BS63-50DCMZ-A93
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 63 mm