CDQ2BS80-10DCZ
Product ID:300887
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2BS80-10DCZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 280mm bore size provides strong and reliable force for heavy-duty applications.
  • 3Standard 10mm stroke ensures consistent and accurate linear motion.
  • 44-side auto switch mounting groove offers flexible sensor placement options.
  • 5Through-hole mounting style (standard) for easy and secure installation.
Product Details
CDQ2BS80-10DCZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option 2
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 80 mm