CDQ2D100-100DCMZ-J79L
Product ID:300974
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D100-100DCMZ-J79L
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3100mm bore and 100mm stroke for powerful and precise linear motion.
  • 4Solid-state auto switch with DC24V compatibility for reliable operation.
  • 5Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and performance.
Product Details
CDQ2D100-100DCMZ-J79L
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 100 mm