CDQ2D100-10DCMZ
Product ID:300986
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D100-10DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Double clevis mounting style for versatile installation options.
  • 3100mm bore size delivers high force output for demanding applications.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and performance.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2D100-10DCMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 100 mm