CDQ2D100-125DCMZ-M9PWSAPC
Product ID:384182
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2D100-125DCMZ-M9PWSAPC
Key Features
  • 1Double-acting pneumatic cylinder with a 100mm bore and 125mm stroke for robust performance.
  • 2Built-in magnet and 4-sided auto switch mounting groove for easy sensor integration.
  • 3Pre-wired solid-state auto switch (M9PWSAPC) with 2-color indicator and M8-3 pin connector.
  • 4Double clevis mounting style and rod end male thread for versatile installation options.
  • 5Rubber bumper cushioning ensures smooth operation and reduced impact at stroke ends.
Product Details
CDQ2D100-125DCMZ-M9PWSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 125 mm
Bore Size
Bore Size 100 mm